Reportáže

workshop velkoformátová fotografie...

Autor: Karel V.Karel V. Datum: 11.9.2013 17:09

Chtěl bych se s vámi podělit o pěkný zážitek

 

Na photoextract.com jsem narazil na tuto fotografii http://www.photoextract.com/cs/foto/375486.html . Chtěl jsem poznat člověka který tohle umí, a také se něco přiučit. Přihlásil jsem se proto na workshop Karla Horáčka a Jana Šmída na téma velkoformátová fotografie a startrails (http://www.smidphotography.com/ http://karelhoracek.cz/) v Broumově.

Nevěděl jsem moc co mám čekat, protože na posledním ws ( u Hodače) jsem dostal na jednu z mých fotografických otázek odpověď, že se jedná o fotografické „výrobní tajemství“. Byl jsem připravený tentorkát nepromarnit šanci, dívat se lektorům pod ruce a snažit se okoukat co půjde.

Výborná organizace WS mě však velmi překvapila. Začali jsme hned po příjezdu v pátek odpoledne a to pěkně zostra. Dostali jsme první, podrobné sylabusy doprovázené přednáškou, která daleko přesahovala obvyklé vysvětlování jak na věc. Před půlnocí končila první přednáška, uléhal jsem s vidinou 4 hodin spánku a že to pak nějak dospím ( ha ha ha…)

Sobotu ráno jsem s „pískem v očích“ kvitoval s povděkem, že oba lektoři nabrali žáky do svých aut a odvezli nás na lokalitu. Cestou v obou autech probíhalo opakování předchozí přednášky metodou rétorických otázek, takže jsme byli na ranní focení/sběr dat teoreticky velmi dobře připraveni. Během focení se nám duo Šmíd-Horáček věnovali naplno, sami si kvůli tomu nebrali focení. Na 5 žáků (počet omezen) byly 2 vyučující, měl jsem tak pocit, že mám u sebe osobního konzultanta. Kdykoliv jsem se zasekl už byl jeden z nich u mě. Když jsem dofotil sekvenci, už mě stál jeden či druhý za zády s náhledem na pořízená fota s doporučením co a hlavně jak, přefotit aby se panoramata východovky podařily, protože zda focení bylo či nebylo uspěšné poznáte až v compu po sestavení pano z 6, nebo taky 30 a více fotek.

Po odfoceném východu slunce jsme se přesunuli do sklaního města nafotit malý a velký vodopád, což je na one-shot velmi obtížné a s pochybným výsledkem. Snídaně se nám tímto posunula směrem k obědu, což pro pensionmajka.cz nebyl žádný problém. Po snídani (v! 11.15) jsme se přesunuli na další kolo přednášek, které nás mělo připravit tentokrát na focení noční oblohy.

Duo lektorů se nás střídalo dle témat s jen nutnými přestávkami. Měl jsem dojem jako kdybych měl dvě holky najednou, když se unaví jedna, hned nastoupí druhá a jedeme naplno. Bohužel už nejsem nejmladší, tak jsem měl chvílema co dělat, abych udržel plnou pozornost.

Odpolední hodinka spánku přišla vhod a už jsme se přesouvali na kopec připravit se na focení západovek(rozuměj panoramat) a posléze startrails. Pár hodin spánku, pak opět 4.30 odjezd na nedělní východ slunce (to jsem vynechal) a pak závěrečné kolo přednášek od 10 -16 hod.

Odnesl jsem si kromě pěkného zážitku a skvělého dojmu z organizace, vedení přednášek a pomoci v terénu, hlavně faktické informace a asi 3 cm přednáškových sylabusů/návodů. Můžu se ted soustředit na práci a nenechat se otrávit metodou pokus omyl. Dostalo se nám celkem 10 přednášek, velmi podrobných, pečlivě sestavených. Řekl bych že kdo pobere alespon 70% vysvětleného, tak má možnost tvořit zajímavé fotky i z banálních míst. A když se sejde zajímavé místo, dobré podmínky a uplatněné nové znalosti, tak fotky musí být v rovině soutěžních… pokud se budete chtít zůčastnit workshopu z dílny šmíd-horáček, budete mít jistě pěkný zážitek a ochytřenou hlavu…

 

Zde  https://www.dropbox.com/sh/z74bumhxho930id/S9E8Pu0wKD  naleznete odkaz na moje větrem, uzávěrkou a jinými pohyby roztřesené, začátečnické dílko - adobeRGB pano z 24 fotek (2*4 plošně; 3* dynamicky); tiff fotka má cca 380 MB; nativní rozlišení 10870*6021 pix  na 300 dpi, což odpovídá rozměru 92*51 cm, což je zhruba A1 formát. Tohle se na oneshot pořídit a pak přepočítat asi nedá :-)

předchozí zobrazit archiv další

Reportáže

Lyžování pod Dachsteinem 10.-13.2.2023

Autor: JurášJuráš Datum: 20.2.2023 08:02

Lyžování pod Dachsteinem 10.-13.2.2023více informací

Setkání lyžařů se konalo ve známém Štýrském středisku Schladming.

více informací

Novoroční výlet do Středohoří

Autor: nekolkanekolka Datum: 4.1.2021 09:01

Novoroční výlet do Středohořívíce informací

První neděle v novém roce patří tradičnímu výletu do přírody.

více informací

Poslední ponor roku 2020

Autor: AldaAlda Datum: 31.12.2020 09:12

Poslední ponor roku 2020více informací

Jezero Most, zatopená plocha bývalého dolu Ležáky.

více informací

Zlatá stezka Zemí hradů

Autor: AldaAlda Datum: 30.12.2020 12:12

Zlatá stezka Zemí hradůvíce informací

Zlatou stezkou Zemí hradů jsem vyrazili mezi svátky.

více informací

Liduprázdné hory v době covidové

Autor: AldaAlda Datum: 21.12.2020 21:12

Liduprázdné hory v době covidovévíce informací

Prodloužený prosincový víkend mezi Lužickými horami a Ještědským hřebenem.

více informací

Nedělní potápění na Borku

Autor: AldaAlda Datum: 29.11.2020 20:11

Nedělní potápění na Borkuvíce informací

Není snad správný čas provětrat zatuchlé obleky?

více informací

Na Židlov, krajem lesů, luk a zubrů

Autor: AldaAlda Datum: 31.12.2019 20:12

Na Židlov, krajem lesů, luk a zubrůvíce informací

Na víkend 28-29.12 jsme vyrazili prozkoumat lesy na sever od Kuřivod

více informací

MIltitz

Autor: AldaAlda Datum: 14.11.2019 08:11

MIltitzvíce informací

Starý vápencový důl Miltitz se nachází mezi Drážďany a Meissen

více informací

SVĚT TICHA 19

Autor: JáraJára Datum: 4.11.2019 09:11

SVĚT TICHA 19více informací

Výstava fotografií z podvodního světa od autorů z celého světa. Fotografie jsou zapůjčené od PAF Tachov.

více informací