Reportáže

workshop velkoformátová fotografie...

Autor: Karel V.Karel V. Datum: 11.9.2013 17:09

Chtěl bych se s vámi podělit o pěkný zážitek

 

Na photoextract.com jsem narazil na tuto fotografii http://www.photoextract.com/cs/foto/375486.html . Chtěl jsem poznat člověka který tohle umí, a také se něco přiučit. Přihlásil jsem se proto na workshop Karla Horáčka a Jana Šmída na téma velkoformátová fotografie a startrails (http://www.smidphotography.com/ http://karelhoracek.cz/) v Broumově.

Nevěděl jsem moc co mám čekat, protože na posledním ws ( u Hodače) jsem dostal na jednu z mých fotografických otázek odpověď, že se jedná o fotografické „výrobní tajemství“. Byl jsem připravený tentorkát nepromarnit šanci, dívat se lektorům pod ruce a snažit se okoukat co půjde.

Výborná organizace WS mě však velmi překvapila. Začali jsme hned po příjezdu v pátek odpoledne a to pěkně zostra. Dostali jsme první, podrobné sylabusy doprovázené přednáškou, která daleko přesahovala obvyklé vysvětlování jak na věc. Před půlnocí končila první přednáška, uléhal jsem s vidinou 4 hodin spánku a že to pak nějak dospím ( ha ha ha…)

Sobotu ráno jsem s „pískem v očích“ kvitoval s povděkem, že oba lektoři nabrali žáky do svých aut a odvezli nás na lokalitu. Cestou v obou autech probíhalo opakování předchozí přednášky metodou rétorických otázek, takže jsme byli na ranní focení/sběr dat teoreticky velmi dobře připraveni. Během focení se nám duo Šmíd-Horáček věnovali naplno, sami si kvůli tomu nebrali focení. Na 5 žáků (počet omezen) byly 2 vyučující, měl jsem tak pocit, že mám u sebe osobního konzultanta. Kdykoliv jsem se zasekl už byl jeden z nich u mě. Když jsem dofotil sekvenci, už mě stál jeden či druhý za zády s náhledem na pořízená fota s doporučením co a hlavně jak, přefotit aby se panoramata východovky podařily, protože zda focení bylo či nebylo uspěšné poznáte až v compu po sestavení pano z 6, nebo taky 30 a více fotek.

Po odfoceném východu slunce jsme se přesunuli do sklaního města nafotit malý a velký vodopád, což je na one-shot velmi obtížné a s pochybným výsledkem. Snídaně se nám tímto posunula směrem k obědu, což pro pensionmajka.cz nebyl žádný problém. Po snídani (v! 11.15) jsme se přesunuli na další kolo přednášek, které nás mělo připravit tentokrát na focení noční oblohy.

Duo lektorů se nás střídalo dle témat s jen nutnými přestávkami. Měl jsem dojem jako kdybych měl dvě holky najednou, když se unaví jedna, hned nastoupí druhá a jedeme naplno. Bohužel už nejsem nejmladší, tak jsem měl chvílema co dělat, abych udržel plnou pozornost.

Odpolední hodinka spánku přišla vhod a už jsme se přesouvali na kopec připravit se na focení západovek(rozuměj panoramat) a posléze startrails. Pár hodin spánku, pak opět 4.30 odjezd na nedělní východ slunce (to jsem vynechal) a pak závěrečné kolo přednášek od 10 -16 hod.

Odnesl jsem si kromě pěkného zážitku a skvělého dojmu z organizace, vedení přednášek a pomoci v terénu, hlavně faktické informace a asi 3 cm přednáškových sylabusů/návodů. Můžu se ted soustředit na práci a nenechat se otrávit metodou pokus omyl. Dostalo se nám celkem 10 přednášek, velmi podrobných, pečlivě sestavených. Řekl bych že kdo pobere alespon 70% vysvětleného, tak má možnost tvořit zajímavé fotky i z banálních míst. A když se sejde zajímavé místo, dobré podmínky a uplatněné nové znalosti, tak fotky musí být v rovině soutěžních… pokud se budete chtít zůčastnit workshopu z dílny šmíd-horáček, budete mít jistě pěkný zážitek a ochytřenou hlavu…

 

Zde  https://www.dropbox.com/sh/z74bumhxho930id/S9E8Pu0wKD  naleznete odkaz na moje větrem, uzávěrkou a jinými pohyby roztřesené, začátečnické dílko - adobeRGB pano z 24 fotek (2*4 plošně; 3* dynamicky); tiff fotka má cca 380 MB; nativní rozlišení 10870*6021 pix  na 300 dpi, což odpovídá rozměru 92*51 cm, což je zhruba A1 formát. Tohle se na oneshot pořídit a pak přepočítat asi nedá :-)

předchozí zobrazit archiv další

Reportáže

Egypt, Severní vrakové safari

Autor: AliAli Datum: 16.12.2018 22:12

Egypt, Severní vrakové safari více informací

Aneb: Jsou tam stále, jen neodolávají náporu turistických potápěčů tak, jak bychom si představovali

více informací

Po stezkách Krále Šumavy

Autor: AldaAlda Datum: 10.12.2018 11:12

Po stezkách Krále Šumavyvíce informací

Další z téměř nekonečné cesty pohraničím 15.-18.11.2018

více informací

SVĚT TICHA 2018

Autor: JáraJára Datum: 3.12.2018 11:12

SVĚT TICHA 2018více informací

Vernisáž výstavy SVĚT TICHA 2018 aneb Ozvěny 40. ročníku festivalu PAF Tachov.

více informací

Ukrajina Polonina Boržava

Autor: AldaAlda Datum: 5.10.2018 09:10

Ukrajina Polonina Boržavavíce informací

aneb srpnový přechod z Volovce do Koločavy

více informací

Slovinsko

Autor: RDMRDM Datum: 13.8.2018 07:08

Slovinskovíce informací

RAFTING, VIA FERRATA, CANYONING

více informací

Island 2018

Autor: JáraJára Datum: 12.7.2018 07:07

Island 2018více informací

Další putování Islandem, tentokrát západními fjordy.

více informací

Jeskyně Francie

Autor: RDMRDM Datum: 30.6.2018 17:06

Jeskyně Francievíce informací

Tak dlouho jsme s Aldou plánovali potápění v jeskyních ve Francii, až to konečně vyšlo v květnu 2018.

více informací

Vzpomínka na lyžování ve Schladmingu

Autor: RázekRázek Datum: 6.4.2018 10:04

Vzpomínka na lyžování ve Schladminguvíce informací

reportáží s tématem jak skvěle se lyžuje v rakouském Schladmingu a okolí jsem již napsal několik, zkusím…

více informací

Severská pohádka....

Autor: LišákLišák Datum: 28.2.2018 08:02

Severská pohádka....více informací

Všechno na ostrově Senja, na dalekém severu Norska, klaplo.

více informací