Připravujeme

Ukrajina s batohem na těžko

Autor: AldaAlda Datum: 4.12.2017 15:12

OBLAST BORŽAVA A SINĚVERSKÁ POLJANA

(aneb přechod z Volovce do Koločavy)

Termín:            pátek  17.8.2018    -    26.8.2018

Doprava:          Autobus   Pavel Rulc

Cena:                cca  2 500,-- Kč

Odjezd:             v 18 hod. ze Žehrova, v 19 hod. žel. st. Neratovice a ve 20 hod. st. metra Praha Roztyly.

Úvodem: Po průzkumu kam v roce 2018 byla většina pro Ukrajinu. Když bude úspěšná můžeme ji opakovat, nebo se vrátíme k Rumunsku, či vymyslíme jinou destinaci (Č. Hora, Makedonie) možností je spousta.

Navrhovaný program a zajímavosti:  Přechod polonin Boržava a Piskoňa

Polonina Boržava se rozkládá ve středu Zakarpatské Ukrajiny. Jedná se o rozlohou největší poloninu této oblasti, hlavní hřeben je dlouhý přibližně 45 km. Polonina má převážně travnatý charakter, ale ve východní části zahaluje i vrcholové partie listnatý les. Nejvyšším vrcholem je vrchol Stoj (1 681 m). Pohoří má pouze jeden výrazný boční hřeben, který se odděluje na vrcholu Velikij Verch (1 598 m), proto je orientace jednoduchá.

Polonina Piskoňa je nejmenší poloninou na Zakarpatí. Zvedá se nad údolím řeky Terebly, která je přítokem Tisy, a vytváří dominantu vesnicím Koločava, Nehrovec a Siněvir. Její nejvyšší vrchol Nehrovec dosahuje nadmořské výšky 1709 metrů. Jelikož na místní kopce vede mnoho výstupových cest, stala se Piskoňa turisticky velmi přitažlivým hřebenem. Na severu spadá prudce do údolí, na jihu vysílá ještě několik delších postranních žeber k jednotlivým vesnicím. Na severních svazích poloniny Piskoňa leží ve výšce 1250 metrů nad mořem malebné jezírko Ozirce. Dostanete se k němu příjemnou lesní procházkou. Pro jezírko sesuvného původu jsou charakteristické plovoucí ostrůvky tvořené odumřelými částmi rostlin. Po obvodu Ozirce vede chodník a na břehu stojí dva přístřešky, jež mají chránit případné návštěvníky před nepřízní počasí. Jsou vhodné dokonce i k přespání. Pokud jste odvážní, můžete u malého mola nastoupit na vor a projet je po hladině jezera. Upozorňujeme, že jezero dosahuje hloubky až 10 metrů. Výstup na plovoucí ostrůvky se nedoporučuje. I když na nich dnes vyrůstají malé smrčky, člověk, který by se pokusil na ně vystoupit, by se zcela jistě propadl do vody. Když budete stoupat k jezeru, všimněte si odbočky, která láká k návštěvě Muzea vorařství (Muzej lisu i splavu). V dnešní době už bohužel není proč k němu odbočovat, v minulých letech bylo totiž toto muzeum srovnáno se zemí. Po povodních z něj zbyly jen ruiny a i přes slíbené dotace zůstávalo po několik let v katastrofálním stavu, proto bylo rozhodnuto o jeho zbourání. Povodně zničily celou přehradní nádrž, strhly hráz a původní jezero zaniklo. Tato skutečnost zcela změnila ráz krajiny

Túra - neděle pondělí úterý 

Volovec  -  Mižhirja  https://mapy.cz/s/2bT0V po červené by měla trvat 18 hodin. Pavel přejede do Mižhirje, kde bude v úterý dopoledne. 

Výchozí místo: město Volovec, cílové místo: město Mežhorje, převýšení: asi 1700m

Délka tůry: Velikij věrch(4-5h) – sedlo Prislop(4-5h) – polonina Kuk(2 -2,5h) – Mežhorje(3h)

Z Volovce na jih po č.značce cesta stoupá kolem potoka okolo vodní nádrže s přístřeškem přímo na vrchol Plaj(1 331m). Podél potoka na cestu, která vede přímo na poloninu pod vrchol Temnatik (1344m), na kterém stojí kříž viditelný z Volovce. Z Temniatiku  táhle sestupujeme do sedla a pak výstup na Plaj(1331m). Dál pokračuje pořád po hřebenu přes vrcholy:

Velikij věrch(1598m), Gemba(1491m), Magura žide(1516m) kde je na JV úbočí pramen vody. Po té pokračuje přes skalnaté vrcholy směřující k JV na vrchol Hrab(1378m), Kičera Kruhlaja(1241m), kde začíná mix luk a lesíků. Pokračuje přes vrcholy Kruhlá(1209m), Zvor(1115m) a lesem ke kopci Opolonok(1171m) až do sedla Prislop(938m), kde je pramen vody. Odtud dále po hřebenu na Prislop(1142m), Kamennaja(1128m), odtud napravo pod elektrické vedení na Poloninu Kuk(1190m) na vrchol Kuk(1361m) a po řádném odpočinku strmý sestup do Mežhorje, kde bude čekat Pavel s busem.

Na hřebenu je nedostatek vody, ale píše se, že pod hřebenem lze najít. Táboření, kde komu padne hlava, doporučuji sedla, hlavně když hrozí bouřky J

Túra středa, čtvrtek, pátek 

Mižhirja  -  Koločava  https://mapy.cz/s/2bT3x  po červené a modré by byla asi na 15 hodin. Cestou severně polonina Piškoňa a jezero Siniver.  Z Mižhirje odjede Pavel dle potřeby a v Koločavě bude v Pátek. Všichni musí být v pátek do večera v Koločavě.  V sobotu, po hromadné dohodě možnost navštívit lázně Solotvino menší městečko na Zakarpatské Ukrajině (276 m, 8 970 obyv.), které se díky nové zástavbě, milionářským domům, dosti rozrůstá. Tato lokalita je však známá již od římských dob, kdy se tady (již od 2. stol. př. n. l.) nacházely solné doly. Ty tady konec konců fungují dodnes a poskytují vysoce kvalitní sůl. Po domluvě se naskýtá možnost prohlídky solných dolů za 40 Hřiven na osobu. Přírodní jezero se slanou vodou (na západním okraji města), které vzniklo zatopením propadlišť solných dolů, je dnes využíváno jako koupaliště. Koupání je vhodné i pro neplavce, neboť díky vysoké hustotě slané vody se tady skutečně neponoříte.

 

Důležité informace:

Po obdržení zprávy dejte obratem vědět, mám či nemám zájem a počet. Následně posílejte zálohu 2000 Kč. na níže uvedený účet. V případě většího zájmu jede ten, kdo dříve zaplatí zálohu.

Při odřeknutí po zaplacení zálohy sežene dotyčný náhradníka, nebo když budeme ještě mít doplníme ho mi a zálohu vrátíme. Když odřeknete pár dní před odjezdem, záloha propadá. Doplatek vyúčtujeme na zpáteční cestě. Musíte mít cestovní pas, občanka neplatí.

Výměna peněz: proveďte v ČR

Mapa:  Boržava – Karpaty Ukrajina turistická mapa 1: 50 000  E-shop nebo KIWI

                                              

Spojení:  

Franta Mrvík          tel: 721676263   Email:  frantisekmrvik@seznam.cz

Saša Namyslov       tel. 602648979   Email:  sasan@tiscali.cz

Číslo účtu:  0440456183/0800

Akce se zůčastní: 1 členů

předchozí zobrazit archiv

Připravujeme

Opět pod Dachstein

Autor: RázekRázek Datum: 14.10.2017 08:10

Opět pod Dachsteinvíce informací

Tradiční hory máme naplánované v krásné lyžařské oblasti Schladming-Dachstein.

více informací

Island 2018

Autor: LišákLišák Datum: 24.11.2017 12:11

Island 2018více informací

V červnu 2018 vyrazíme na další putování Islandem.

více informací

Ukrajina s batohem na těžko

Autor: AldaAlda Datum: 4.12.2017 15:12

Ukrajina s batohem na těžkovíce informací

aneb srpnový přechod z Volovce do Koločavy

více informací