Novinky

Záchranná akce v dolech Bergwerk a Christine

Autor: AldaAlda Datum: 28.4.2014 10:04

Břidlicový důl Bergwerk v německém Bestwigu je mezi potápěči jeskyňáři známá lokalita.  Od roku 1526 se zde těžila břidlice, která byla používána jako velmi oblíbený stavební materiál. Skvělé parametry tohoto materiálu ale byly trnem v oku stavbařům ze sousedního Porýní.  Jejich pálené tašky a dlaždice se tomuto přírodnímu materiálu totiž nemohly rovnat.  Proto v roce 1846 naplánovali zbabělou akci, při které pomocí dynamitu poškodili pumpy, které odčerpávaly z dolu podzemní vodu.

Břidlicový důl Bergwerk v německém Bestwigu je mezi potápěči jeskyňáři známá lokalita.  Od roku 1526 se zde těžila břidlice, která byla používána jako velmi oblíbený stavební materiál. Skvělé parametry tohoto materiálu ale byly trnem v oku stavbařům ze sousedního Porýní.  Jejich pálené tašky a dlaždice se tomuto přírodnímu materiálu totiž nemohly rovnat.  Proto v roce 1846 naplánovali zbabělou akci, při které pomocí dynamitu poškodili pumpy, které odčerpávaly z dolu podzemní vodu.

Neštěstí na sebe nedalo dlouho čekat. Přestože se hrdinní horníci z Bestwigu snažili práci elektrických pump nahradit manuálními pumpami a do záchranné akce se zapojil i hasičský sbor z nedalekého Willingenu, po třech dnech usilovného pumpování došlo k zaplavení dolu.

mine3

foto – dobová fotografie břidlicového dolu Bergwerk

Bylo tak zaplaveno vybavení dolu v hodnotě 2 miliónů marek a důl byl na 150 let uzavřen. Před dvěma lety se zde začalo potápět a pohnutý příběh o zradě bavorských zedníků a pokrývačů tak opět pronikl na světlo. I my jsme se vydali toto místo prozkoumat. Tím spíše, že vlastnická práva k tomuto dolu jsou od 19. století v rukou bavorské větve rodiny Tatzlů, jmenovitě bratrance H.A. Tatzla – Udo Havránka Tatzla. Linie Havránků – Tatzlů jsou potomci nemanželského  vztahu Hilgy Tatzl (vítězky ve vzpírání žen z olympijských her v Mnichově v roce 1936 – pozn. autora) a jejího českého obdivovatele Aloise Havránka.  Zprvu platonický vztah se změnil v milenecký vztah, jehož plodem bylo 7 synů a 9 dcer. Tito potomci byli po dlouhou dobu drženi v ilegalitě na českém venkově a teprve ve 20. století, kdy přísná morální pravidla Bavorska povolila, byli převezeni do rodného Bavorska.

http://www.wreckdiving.cz/wp-content/uploads/Tatzlovi.jpg

foto – neuvěřitelná podoba H.A.Tatzla a Udo Havránka Tatzla

V Bergwerku jsou v současné chvíli čtyři potápěčské okruhy. První je určen kavernovým potápěčům a probíhají zde discovery ponory. Druhý – žlutý okruh s maximální hloubkou asi 15 m je určen potápěčům, kteří se seznamují s touto lokalitou. Konečně zkušeným potápěčům je určen červený okruh, na který je možné se napojit „jumpem“ ze žlutého okruhu a po proplavání asi 100  úseku s nízkou viditelností kolem 3 m. V současné době J.Jablonski připravuje i tzv modrý „holy“ okruh. Tento okruh však nebude používán, bude prohlášen za památku UNESCO a i s vyvázanými kameny převezen do muzea J. Jablonského v Mnichově. Naší cílem ale nebyl turistický výlet, ale mnohem náročnější projekt. Udo H. Tatzl nás požádal, abychom se pokusili zachránit drahé důlní vybavení a podpořit tak nelehkou ekonomickou situaci v regionu.

Po příjezdu do Bestwigu nás čekalo tradiční uvítání. Místní dechovka a svou zdravici nám předaly i dívky z místního hasičského sboru.

bierfest3

foto – místní dechovka

bierfest2

foto – děvčata z hasičského sboru ve Willingenu

V tom okamžiku jsme si uvědomili, jak zodpovědný úkol nás čeká a že místní občany nesmíme zklamat. Až do rána jsme vzorně reprezentovali vysokou úroveň českého technického potápění a po hodině spánku jsme zahájili záchrannou operaci. Její začátek nebyl snadný. Probdělá noc na nás zanechala určité stopy. Každý jsme se s nimi pokoušel vyrovnat po svém. Zajda se věnoval józe a praktikoval svou oblíbenou sádhánu – muší voči, vrtulník, pozdrav  slunci. Dan se po chvíli otálení přidal.

Zajda

foto – Zajda se věnuje józe

Kafka

foto – Dan se po chvíli otálení přidal

Ale ani při nejlepší vůli se nám stále nedařilo dosáhnout vysoké úrovně připravenosti, která by nám umožnila realizovat náročný průzkumný ponor do hloubky 15 m. Naštěstí v tu chvíli zatelefonoval náš nutriční poradce Petr „sacharid“ Hambáč. Po krátké konzultaci bylo vše jasné. Doporučil z našeho jídelníčku vyloučit všechny zdravé věci jako je celer, špenát, paprika atd., které blokují metabolismus mladých sportovců a aplikovat párkovou dietu. Přes počáteční nedůvěru jsme následovali jeho rady a v zápětí zaznamenali pronikavé zlepšení naší fyzické kondice.  Zeleninu jsme tak zcela vyloučili z našeho jídelníčku.

102_4187

foto – přísná párková dieta

102_4233

foto – zeleninu jsme z našeho jídelníčku zcela vyloučili a šla do koše

Jak jsme očekávali průzkumný ponor nebyl snadný. Ale již po několika hodinách strávených pod vodou se nám podařilo lokalizovat hlavní elektrický rozvaděč, důlní bagr a důlní přepravník.

Bestwig6

foto – důlní bagr

Bestwig12

foto – důlní přepravník

Bestwig4

foto – další fotografie z Bergwerku

Zpráva o našem úspěchu se rychle roznesla a na místo v zápětí dorazily všechny manželky Udo H. Tatzla. Chtěli se s námi okamžitě vydat do hlubin, ale vzhledem k jejich špatné výbavě jsme jejich nabídku museli odmítnout.

102_4145

foto – na místo dorazily manželky Udo H. Tatzla

potapecky

foto – manželky Udo H. Tatzla

Při druhém ponoru se nám podařilo vyřešit zásadní problém, který před námi nikdo dosud nevyřešil. Tzn. jak dostat důlní vybavení ven z dolu. Zajda opravil dříve používaný elektrický naviják a Danovi se podařilo roztopit kotel důlního bagru, takže vyjel z dolu po vlastní ose.

Bestwig11

foto – zprovozněný elektrický naviják

Bestwig5

foto – roztopený kotel důlního bagru

Radost místní komunity nebrala konce. Všem bylo hned jasné, že tentokrát se obrátili na opravdové odborníky a tam, kde jiní zklamali jsme opět zaznamenali úspěch.  Jako důkaz našeho úspěchu bych zde rád publikoval osobní dar J.J. (jehož celé jméno zde z pochopitelných důvodů nechci zveřejňovat) – fotografii na jejíž zadní straně je připsáno – „chlapci, chtěl bych být jako vy“.

JJ

foto – fotografie J.J.s osobním věnováním

Původně jsme na záchrannou operaci v dole v Bestwigu vymezili dva dny, ale po té, co jsme celou práci odvedli během dvou dnů jsme přijali pozvánku děvčat z hasičského sboru ve Willingenu na potápění v další zajímavé lokalitě – zatopeném dolu Christine.

 

R.V.

podvodní fotografie poiužity z webových stránek dolu v Bergwerku http://www.bergwerktauchen.de

Zdroj: Skvělá reportáž Romana Virta z www.wreckdiving.cz

Akce se zůčastní: 0 členů

předchozí zobrazit archiv další

Novinky

DIVINGSERVIS

Autor: AdministrátorAdministrátor Datum: 29.12.2021 11:12

DIVINGSERVIS více informací

Kvalifikovaný servis a opravy potápěčského vybavení

více informací

Vítejte u podcastu POD VODOU

Autor: AdministrátorAdministrátor Datum: 27.10.2020 21:10

Vítejte u podcastu POD VODOUvíce informací

Petr Slezák Petr v úvodním díle představuje svůj potápěčských příběh a zkušenosti, které za svých 25…

více informací

Jeskynní potápění pod Budapeští

Autor: AdministrátorAdministrátor Datum: 22.12.2018 18:12

Jeskynní potápění pod Budapeštívíce informací

Potápěči a biologové objevili pod hlavním městem Maďarska neznámé živočišné druhy. Unikátní expedice…

více informací

Valná hromada

Autor: AdministrátorAdministrátor Datum: 11.12.2018 13:12

Valná hromadavíce informací

Dovolujeme si Vás tímto sezvat na valnou hromadu Klubu, která se bude konat v úterý 08. ledna 2019 od…

více informací

Základy první pomoci

Autor: AdministrátorAdministrátor Datum: 25.9.2018 10:09

Základy první pomocivíce informací

Základy první pomoci při potápěčských nehodách - přednáška 14.11.2018 od 19:00 hod. v učebně ORCA

více informací

PAF TACHOV

Autor: AdministrátorAdministrátor Datum: 7.3.2018 08:03

PAF TACHOVvíce informací

40. ročník - PAF Tachov se koná 23. - 25. března 2018

více informací

PAF TACHOV 2017

Autor: AdministrátorAdministrátor Datum: 17.1.2017 13:01

PAF TACHOV 2017více informací

Letošní Tachov je 24. -25. března 2017

více informací

Rebreather Forum 2017

Autor: AdministrátorAdministrátor Datum: 9.11.2016 08:11

Rebreather Forum 2017více informací

se uskuteční v Hotelu Ludmila, Pražská 2639 v Mělníku v termínu 25. únor 2017 – 26. únor 2017

více informací

ZRAZ SPELEOPOTÁPAČOV – V. ročník

Autor: AdministrátorAdministrátor Datum: 20.9.2016 14:09

ZRAZ SPELEOPOTÁPAČOV – V. ročníkvíce informací

Speleoklub Tisovec na počesť potápačov, ktorí pomáhajú objavovať a skúmať zatopené jaskynné systémy na…

více informací